Вівторок, 11 грудня 2018
Економіка

Всі в ОСББ?

Віталій КравецьВіталій КравецьУ контексті загальнодержавного курсу на реформування житлово-комунального господарства активно "культивується" створення альтернативи нинішнім ЖЕКам - Об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ).
У нашому Світловодську, іще до цього державного почину, наче якась ініціатива знизу, було утворено кілька ОСББ, точніше, дев’ять. Одним із таких – найстаріших – ось уже 9 років керує Віталій Кравець. От з ним-то ми й побалакали відносно можливих ризиків, які можуть спіткати ОСББешних громадян і кроків запобігання цих ризиків.

– Пане Віталію, наразі у Світловодську, втілюючи в життя плани "партії й уряду", почалося активне "форсування" створення ОСББ. А то, кажуть, без цього не буде фінансування з Держбюджету на підтримку "комуналки" на місцях. Як тут не "скочити у халепу"?

– Безумовно, державі вигідно поширення ОСББ. Така форма функціонування житлового фонду позбавляє її від неповоротких, відтак, витратних механізмів керування ЖКГ, які здійснюються виключно за посередництва ЖЕКів. З іншого боку, й громадяни, що згуртувались довкола ОСББ, матимуть змогу ефективніше утримувати й обслуговувати власне житло. Інша річ, що більшість наших будинків, середній вік яких нараховує майже півстоліття, жодного разу капітально не ремонтувалися. А за таких "стартових умов" – діряві дахи, зношені комунікації тощо – про якісне і ефективне ОСББ не може бути й мови. Тому, не випадково Закон України про ОСББ наголошує: перед тим, як будинок перейде на баланс ОСББ у ньому має бути проведений капітальний ремонт. І не інакше! Інша річ, що державних коштів на це явно не вистачає. Та це вже не турбота громадян. Відтак, їм залишається сподіватися, що економічна ситуація у державі буде покращуватися і грошей на цю статтю видатків з держбюджету вистачить нарешті і на їхній будинок.

– Відомо, що ОСББ це не лише окремий будинок. А ще і його прибудинкова територія з її спорудами та інфраструктурою. Не думаю, що міська адміністрація "без бою" віддасть ці об’єкти...

– А не треба воювати раз ми намагаємось жити у правовій державі. Для цього є закон. І зокрема, Земельний кодекс України, 42-га стаття якого наголошує, що і земельна ділянка, на якій розташований багатоквартирний будинок, і прибудинкова його територія, і те, що на ній розташоване, – все це передається у користування підприємствам, організаціям тощо, які утримують цей будинок. ОСББ, як відомо, також, підпадає під цю норму. Щоправда, є одна "заковика", яка зводить функціонування ОСББ, я б сказав, до такого собі аматорського рівня – у законі не прописано чіткого визначення меж прибудинкової території. Але урядовці, сподіваюсь, найближчим часом визначаться з цим порядком.

– Ви сказали: "передається у користування підприємствам, організаціям тощо". Чи снує опасіння, що таким підприємством чи організацією може виявитись не вельми чистоплотний "діляга", для якого потреби громадян – лише рекламний жупел. А насправді його цікавить лиш одне – набити власний гаманець комунальними платежами громадян.


– Такі опасання небезпідставні, адже, там, де є якісь матеріальні цінності чи гроші, завжди "проявляються" різного штибу аферисти. Та з іншого боку, зауважу, що далеко не кожне ОСББ буде спроможне, як то вимагається, утримувати директора та бухгалтера, що може значно збільшити платежі мешканців за комунальні послуги. Наскільки мені відомо, наразі на рівні держави створюються сприятливі умови, направлені на розвиток інституту керуючих компаній, які будуть на професійному рівні вести справи відразу кількох ОСББ. Це вже буде їхня турбота – надавати послуги у повному обсязі або залучати для цих цілей інших виконавців на договірних умовах. Але, у будь-якому випадку право вибору залишається тільки за громадянами, що об’єдналися в ОСББ.

Віталій АСАУЛЕНКО.
Фото з архіву Богдана Дроздова.
Для того, щоб залишити коментар, увійдіть на сайт через свій профіль у одній з соціальних мереж:Інформація
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.

Top