Субота, 23 вересня 2017
Події

До 50-их роковин трагедії міста Новогеоргієвська та Дніпра…

До 50-их роковин трагедії міста Новогеоргієвська та Дніпра…
Шановна редакціє, я ваш давній постійний читач і хочу саме через вашу газету розповісти людям про події, знані як створення штучного водосховища на Дніпрі, яке сьогодні називають – "Кременчуцьке море"... По-різному можна дивитися на цю подію. Для мене це невимовний біль, хоч відтоді вже минуло 50 років...
У 1959 році не стало на карті столиці мого дитинства – м.Новогеоргієвська та навколишніх мальовничих урочищ... Відомо, що це був союзний план побудови цілого каскаду водосховищ на Дніпрі та Південному Бузі. Хто був у Запоріжжі, то бачив, що гідроелектростанція стоїть на дніпровських порогах. Територія самого водосховища знаходиться в глибокій кам'яній долині. У 50-ті роки почали будувати і Каховську ГЕС... Говорили, щоб дати питну і поливну воду Криму. А для цього потрібно було знести 56 сіл... Ніхто як тоді, так і тепер не може дати відповідь на запитання: навіщо це було робити? Річка Дніпро мала багато притоків малих і великих. Остання притока Дніпра річка Інгулець, а біля Херсона Дніпро широкий і повноводний. Можна було натомість, де Інгулець впадає в Дніпро, побудувати потужну насосну станцію, сам канал викласти бетонними лотками, побудувати кілька станцій перекачки і подавати не смердючу зелену воду, а чисту, якою вона тоді була.

Після завершення Каховської ГЕС бу-дівельники переїхали будувати Кременчуцьку ГЕС, щоправда незрозуміло й досі: чому вона називається саме так...Територія, де почалося будівництво – с.Табурище Новогеоргієвсього району Кіровоградської області.

А чи потрібна була ГЕС в цій місцевості?
А тоді ніхто про це ні в кого не питав: а уряд український боявся й слово наперекір Кремлю сказати. Хто сьогодні не розуміє – будівництво Кременчуцької ГЕС в долинній місцевості – це був злочин. Кому доводилося пливти пароплавом в цій місцевості, той бачив: правий берег високий, а лівий – рівний, за винятком Градизької гори. Сам Бог подарував цю місцину від правого берега Московської (Підвальної) гори біля містечка Новогеоргієвська, а ліворуч долина довжиною 150 км. Унікальна природа, козацька річка Тясмин, річка Цибульник, а ліворуч – річка Сула...

У 1954 році за 10 км від Новогеоргієвська розпочалося будівництво ГЕС... А який же рай нищили: мальовничі села, острови, віковічні ліси, в яких сосни та дуби, липи сягали З0 метрів. Це сюди, як пишуть історики, київські князі приїздили на полювання. А навесні, коли танув сніг, крига йшла по Дніпру, то вода прибувала аж до свята Григорія, "напуваючи" навколишні луки. Новогеоргієвськ від паводка був захищений земляною греблею, навколишні села, а їх всього 500, вода не діставала. Всі ці мальовничі села безслідно змили брудні води Кременчуцького водосховища... А це ж наша історія, наша традиція, звичаї... Сотні років жили тут наші предки і за рівнем паводка визначали: яке буде літо, чи багаті будуть сінокоси... Бувало, всі плавні стоять в копицях сіна та скиртах.

На острови приганяли багато худоби, де вона паслася до глибокої осені...

[thumb=left]
Навесні 1960 року територію водосховища було повністю затоплено – 150 км довжини від села Кобзарівки і до села Велика Брошка Черкаської області. Це одне з найбільших водосховищ Європи, потужність Кременчуцької ГЕС – 625 тис. квт.

За тим Дніпро деформували далі, будуючи Дніпродзержинську, Канівську, Київську ГЕС... А тільки дарма: енергії вони виробляють всього на 6%... Для порівняння – атомні виробляють 50%, теплові 40% Близько 35 млн. людей споживають дніпрову воду, але яка це вода, всі ми добре бачимо... Надто коли море починає цвісти, і його вкривають килими зелені... Масово гине риба, вода підмиває береги, гине ліс... Вчені вряди-годи, а таки ж пропонують вихід: спустити по Дніпру всі ГЕС, залишивши одну Запорізьку...

Пригадую, як цинічно помпезно відкривали Кременчуцьку ГЕС, приїздив сам Микита Хрущов, навіть нинішній Світло-водськ назвали тоді на честь гостя – "Хрущов", перейменувавши на сучасну назву у 1967 році...

Микола ЄВТЄЄВ,
ветеран праці, депутат Світловодської міської ради двох скликань (1985-1995 рр.), м. Світловодск.
Для того, щоб залишити коментар, увійдіть на сайт через свій профіль у одній з соціальних мереж:
Інформація
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.
 • Voda Вчора, 20:45
  Люди з «печери». Соляної 1
  Voda-фото
  2 дні тому придбала абонемент. Спочатку відвідала один раз, проаналізувала відчуття після сеансу - мені сподобалось! страждаю на сезонну алергію, та часті бронхіти. Поки що взяла 10 сеансів, побачимо, сподіваюся, моїм бронхам буде легше.

  Хочу залишити схвальний відгук про персонал - обидві жінки, які працють на ресепшені, виключно ввічливі, дуже уважні. враховують побажання відвідучів, приємні у спілкуванні, україномовні. Мало де у Світловодську мене так обслуговували, як у цій кімнаті.

  За відвідання Вам видають чек. що теж приємно дивує. Ви отримуєете чек у перукарні чи салоні? а в приватній клініці?

  Коротше кажучи, не знаю, чи допоможе, але рівень-достойний, грошей не шкода за таке.
 • Filya14 21 вересня 2017
  А так все добре починалося… 2
  Filya14-фото
  Профессионализм, как качество, уходит в небытие. На первое место поставлена преданность нужным в данный момент идеалам. Вот и пожинаем плоды.
 • cergiv city 21 вересня 2017
  Юрій Сапянов та Анатолій Кучугурний – кожен про своє 2
  cergiv city-фото
  Дур@ков на свете мало, но расставлены они так грамотно, что встречаются на каждом шагу.
 • Вова Корд 20 вересня 2017
  Програма "Ревізор: Магазини" завітала на ринок "Світанок" у Світловодську (ФОТО, ВІДЕО) 2
  Вова Корд-фото
  Интересно, как отреагировал мясной ряд на проверку. Мне там и мясо брать стремно, особенно днем. О необходимости холодильников там многие не задумываются. Как пройдешь летом при +30 в тени, насмотришься на заботливо выложенное салко, которое коптится прямо на прилавке под солнышком в собственном саке, и на мяско, которое от лежания на свежем воздухе вялится. А от аромата ванили едва вегетарианцем не становишься.
  А продавцы лениво отгоняют налетевших на пир ос и мух.
 • Filya14 20 вересня 2017
  Юрій Сапянов та Анатолій Кучугурний – кожен про своє 2
  Filya14-фото
  Интриги интриги.
 • Вова Корд 19 вересня 2017
  Програма "Ревізор: Магазини" у Світловодську (ФОТО, ВІДЕО) 5
  Вова Корд-фото
  А я и не говорил, что проверкой надо сравнять ресторан с овном. Там еще и таблички раздают wink
  Просто надо было кого-то назвать, я и назвал самый известный ресторан города.
 • cergiv city 19 вересня 2017
  А так все добре починалося… 2
  cergiv city-фото
  Спочатку треба меру недовіру оголосити, потім секретарю, а далі треба вже собі незрівнянним обранцям недовіру оголошувати, а як це зробите то одразу ідіть усі і топіться
 • admin 19 вересня 2017
  Програма "Ревізор: Магазини" у Світловодську (ФОТО, ВІДЕО) 5
  admin-фото
  Не в этот раз)
  Да и что ее проверять? Отличное заведение, кухня, обслуживание... все!
 • Вова Корд 19 вересня 2017
  Програма "Ревізор: Магазини" у Світловодську (ФОТО, ВІДЕО) 5
  Вова Корд-фото
  И все? И мы не увидим, как проверяют "околицу"?
  А, всё, увидел дополнение

Top