Середа, 22 травня 2019
Фоторепортаж Економіка

Централізоване чи індивідуальне опалення у квартирах: думки розійшлися

Валерій ЛАВРИНОВВалерій ЛАВРИНОВСвою позицію щодо індивідуального та централізованого опалення висловлює Валерій ЛАВРИНОВ, начальник територіального управління Державної інспекції з енергозбереження у Кіровоградській області:
– Питання складне, і однозначної відповіді на нього немає. Є як плюси індивідуального опалення, так і мінуси.


МІНУСИ.
Перше. Вартість встановлення індивідуального опалення на 3-кімнату квартиру станом на сьогодні становить 18-20 тисяч гривень, залежно від типу котла, батарей, протяжності, площі квартири.

Друге. Варто враховувати економічний момент, бо він дуже важливий. Власники індивідуального опалення беруть газ, який держава відпускає лише на приготування їжі та на гарячу воду! Все, більше ні на що. Вартість такого газу – 440 грн. за 1000 м3. Якби газ відпускався індивідуальникам за тією ж вартістю, за якою отримує наша теплопостачальна організація, тобто по близько 900 грн., то, повірте мені, строки окупності індивідуального опалення затяглися аж до повного зносу обладнання. Його строк служби (вітчизняного виробництва) – 5-7 років, (імпортного) – 6-8. Після цього треба міняти теплообмінник, який коштує 60-70% від вартості котла. За ці роки, що він працюватиме, як правило, вартість його подвоюється а то й потроюється, або й взагалі таке обладнання знімається з виробництва. Практично, треба купувати новий котел.

Варто також зауважити, що затрати газу з роками експлуатації обладнання стають все більшими. Людина дивується, коли за аналогічних зимових погодних умов вона спочатку платила одну суму, а наступного року – на 20-25% більше. Отож, гроші, вкладені у встановлення індивідуального опалення, по строку служби "не відбиваються"

Третє. Завозиться дуже багато обладнання, що було у використанні, яке виглядає чудово зовні, але всередині... Ці котли уже десь у когось відпрацювали і нам їх завозять під виглядом нових. На жаль, зараз експертиза з енергозбереження на ввіз товарів подібного напрямку скасована, отож, маємо те, що маємо...

Четверте. Є ще один важливий нюанс: встановлене індивідуальне обладнання практично не обслуговується. Вважається, що людина купила річ, і вона, річ, повинна служити. Але ж це обладнання має щороку проходити якесь регламентне обстеження, як це відбувається у теплопостачальних організаціях. Відтак, це – бомба уповільненої дії. Відмовить автоматика (вона працює на електриці, а не на механіці) – і може статися все, що завгодно. Вимкнули електрику – не спрацював клапан закриття газу – пішла загазованість квартири – увімкнули світло – п’єзозапалювання – вибух. Добре, якщо все це закінчиться, скажімо, вибитим вікном... Знаєте, як кажуть, навіть незаряджена зброя іноді стріляє.

П’яте. Екологія. Кілька років тому до Світловодського виконкому пішли скарги на власників індивідуального опалення щодо викидів з їхнього обладнання. Люди, які живуть поверхом вище, відчували і відчувають запах газу та чаду. Ми, зробивши відповідні виміри, переконалися, що все це підтвердилося. В момент розпалювання викиди від звичайних котлів сягають рівня, що у 2-3 рази перевищують викиди промислових котлів. Після цього рівень викидів падає, проте їх величина досить суттєва.

Коли помешкання опалюються централізовано, то викиди формуються і направляються у димову трубу, висота якої сягає 70-80 метрів, де вони розсіюються. При індивідуальному ж опаленні джерело забруднення люди наближають до себе на кухню чи у кімнату. Ніхто не досліджував, як діє індивідуальне опалення на навколишнє середовище, чи, скажімо, на мікроклімат окремо взятого кварталу чи будинку.

ПЛЮСИ.
Перше. Звісно, це можливість включати опалення тоді, коли людина цього хоче.

Друге. Можливість мати гарячу воду. На жаль, зараз всі теплопостачальні організації програють щодо цього. Причому, програють катастрофічно.

Люди витрачають гроші на бойлери, напівлегальні безвитяжні колонки, по яким вже є певна статистика смертей…

Третє. Найболючіше питання – вхід в опалювальний сезон та вихід з нього. В наших кліматичних умовах холоди бувають ще в травні, і коли температура на вулиці сягає плюс п’яти чи плюс десяти, звісно, у квартирі не комфортно.

Четверте. Втрати. На найгірших котельнях України вони складають 32%, в будинках – і це наша спільна безгосподарність! – від доставленої теплової енергії (тобто, від решти - 68%) втрачається ще від 50 до 60% тепла! Встановлення лічильників, ретельне утеплення квартир будинків нам дасть економію від 30 до 50% грошей.

На завершення хочу сказати, що до вирішення цього питання треба підійти компромісно. У Світловодську пішли хорошим шляхом: спалюють газ і отримують електроенергію (когенерація – подвійне використання газу). Хочемо ми цього чи ні, всі рано чи пізно будуть змушені це робити. Але з індивідуальним опаленням це неможливо. Знаєте ви це чи не знаєте, але скажу таку річ: на Заході вартість газу для населення – в три, чотири рази більше, ніж для промисловості. І як багато б вони там не заробляли, до 40-50% зарплати там віддають за комунальні послуги. Вартість газу для, скажімо, мешканця Німеччини складає від 400 до 500 євро за тисячу кубометрів газу та 150 євро для промисловості.

Отож, всі ми разом з вами дотуємо індивідуальників, вони користуються пільгами, які, м’яко кажучи, не передбачені законом.

Централізоване чи індивідуальне опалення у квартирах: думки розійшлися

Централізоване чи індивідуальне опалення у квартирах: думки розійшлися

Централізоване чи індивідуальне опалення у квартирах: думки розійшлися

Централізоване чи індивідуальне опалення у квартирах: думки розійшлися

Централізоване чи індивідуальне опалення у квартирах: думки розійшлися

Централізоване чи індивідуальне опалення у квартирах: думки розійшлися

Централізоване чи індивідуальне опалення у квартирах: думки розійшлися

Централізоване чи індивідуальне опалення у квартирах: думки розійшлися

Централізоване чи індивідуальне опалення у квартирах: думки розійшлися

Централізоване чи індивідуальне опалення у квартирах: думки розійшлися

Централізоване чи індивідуальне опалення у квартирах: думки розійшлися


Підготувала Тетяна ЗИМА,
Богдан ДРОЗДОВ (фото).Для того, щоб залишити коментар, увійдіть на сайт через свій профіль у одній з соціальних мереж:

  Група: Гості
  Реєстрація: -- | 0 комментарів | 0 публікацій
Чомусь, коли коментують плюси та мінуси індивідуального опалення люди, які мають відношення до централізованого, то вони забувають про те, як до них звертались по допомогу навести лад в опаленні домівок.Вони тільки рахують самє гроші, а як скажіть порахувати комфорт? У мене індивідуальне опалення працює вже шостий рік і саме стільки я відчуваю себе ЛЮДИНОЮ, бо до цьго в квартирі було близько 16 градусів і підростали діти. Скільки грошей пішло на ліки? Скільки грошей пішло на підігрів дитячої кімнати електрообігрівачами?
Ви не можете дати людям гідних умов проживання взимку, а чомусь рахуєте їх гроші.
Так, ціна на газ для теплопостачальних підприємств вдічі більше, але чому за умовне тепло в квартирах нараховують у четверо дорожче чим це коштує?От же, якщо комусь не вигідно, щоб люди встановлювали котли, то зробіть центральне, або принаймні вдвічі дешевше, або таке, щоб воно зігрівало взимку.

валерій,
Полностью согласен!!!!!!
 • Не нравится
 • 0
 • Нравится
 • McSim Користувач offline

 • 5 січня 2010 10:04
  Група: Користувачі
  Реєстрація: 4.06.2009 | 94 комментарів | 0 публікацій
Поддерживаю.
Теплосеть говорит - мы несем убытки... Население города это не их личная "кормушка".
Предложите народу то, что ему будет выгодно и "к вам потянутся люди"...
Поставте миникотельни на дома - сэкономите на потерях. Попытка обогреть улицу в зимний период безперспективна.

З.Ы. Интересно... у кого из запечатленных на этих фото людей, централизованное отопление?...
 • Не нравится
 • 0
 • Нравится
 • Хочу автономку

 • 5 січня 2010 13:18
  Група: Гості
  Реєстрація: -- | 0 комментарів | 0 публікацій
– Питання складне, і однозначної відповіді на нього немає.

Так почему же вы тогда настаиваете на минусах? Потому что автономное отопление отбирает ваш "хлеб"?

Варто враховувати економічний момент, бо він дуже важливий.

Читай коммент Валерия.

Варто також зауважити, що затрати газу з роками експлуатації обладнання стають все більшими.

Да что ж вы зациклились на этом газе? Есть еще и ЭЛЕКТРИЧЕСКИЕ котлы. (хочу себе такой)

Завозиться дуже багато обладнання, що було у використанні, яке виглядає чудово зовні, але всередині... Ці котли уже десь у когось відпрацювали і нам їх завозять під виглядом нових.

А вы уверены, что в вашей организации все новой и настоящее?


встановлене індивідуальне обладнання практично не обслуговується.

Если потребитель идиот - тогда так и есть

Вважається, що людина купила річ, і вона, річ, повинна служити.

Вы - один из них.

не спрацював клапан закриття газу – пішла загазованість квартири – увімкнули світло – п’єзозапалювання – вибух.

Да что ж вы так на этом газе зациклились? Расширяйте свой кругозор.

Екологія.

Да сколько можно? Ставьте электроркотел и никаких выбросов.

Перше. Звісно, це можливість включати опалення тоді, коли людина цього хоче.

Дальше можно не продолжать

Друге. Можливість мати гарячу воду.

Ну и это тоже.

На жаль, зараз всі теплопостачальні організації програють щодо цього. Причому, програють катастрофічно.

И никогда не начнут выигрывать. Трубы с момента построения домов не менялись. Они уже сгнили и попросту НЕПРИГОДНЫ. Врядли вы когда-либо их замените. В этом вопросе у вас нет будущего.

напівлегальні безвитяжні колонки, по яким вже є певна статистика смертей…

Так нужно лечить не последствия, а предупреждать беду. Узаконьте вы эти колонки. Возьмите все на учет. Научите людей пользоваться. Обслуживайте. Статистика смертей снизиться в разы.

Четверте. Втрати. На найгірших котельнях України вони складають 32%, в будинках – і це наша спільна безгосподарність! – від доставленої теплової енергії (тобто, від решти - 68%) втрачається ще від 50 до 60% тепла!

Причем здесь автономка? Это ваша бездарность.

Встановлення лічильників, ретельне утеплення квартир будинків нам дасть економію від 30 до 50% грошей.

Почему дома без счетчика платят меньше, чем дома со счетчиком? Опять вы всех нае..те?

Вартість газу для, скажімо, мешканця Німеччини складає від 400 до 500 євро за тисячу кубометрів газу та 150 євро для промисловості.

Платите мне немецкую з/п и я буду платить за газ немецкую цену.


Как индивидуальное, так и централизованое отопление безперспективно в будущем.Поэтому, если при наличии централизованого отопления в квартире тепло, лучше оставить его, так как на установке индивидуального не сэкономишь.Это уже подсчитано точно. Но если - холодно, надо обязательно ставить индивидуальное, так как лучше уже топить старые котельни не будут при всем желании.Со временем индивидуальщиков обложат большими налогами, а централизованое просто сгниет. И тогда нам предложат как альтернативу коллективное отопление на подьезд или дом.


Как индивидуальное, так и централизованое отопление безперспективно в будущем.Поэтому, если при наличии централизованого отопления в квартире тепло, лучше оставить его, так как на установке индивидуального не сэкономишь.Это уже подсчитано точно. Но если - холодно, надо обязательно ставить индивидуальное, так как лучше уже топить старые котельни не будут при всем желании.Со временем индивидуальщиков обложат большими налогами, а централизованое просто сгниет. И тогда нам предложат как альтернативу коллективное отопление на подьезд или дом.
 • Не нравится
 • 0
 • Нравится
 • dimon

 • 11 січня 2010 10:17
  Група: Гості
  Реєстрація: -- | 0 комментарів | 0 публікацій
Сравнил бы хоть з/п немца и украинца, а не п....л лишнего! У меня автономка с 2005 г. есть разница платить - 50-100 грн/мес или городские 450 грн. за некачественное тепло. И соседи рады - у них тепло как никогда.
Если есть желание могли бы автономку на один дом ставить и зарабатывали б себе, а не латали трубы.
 • Не нравится
 • 0
 • Нравится
 • V$eЯDnЬ)Й

 • 19 січня 2010 21:23
  Група: Гості
  Реєстрація: -- | 0 комментарів | 0 публікацій
Цитата: dimon
есть разница платить - 50-100 грн/мес или городские 450 грн. за некачественное тепло

согласен, с автономкой платить реально в несколько раз меньше

Двухконтурные газовые котлы почти все с закрытой камерой сгорания, в этом случае утечка газа в квартиру исключена.

Стоимость установки отопления не превышает 12 000 грн. Я не знаю как они насчитали до 20 000... what

Большинство фирм, которые устанавливают котлы, занимаются их обслуживанием.
Очевидные плюсы отопления:
Отопительный сезон начинается когда нужно, а не с 1-го ноября =)
И когда тепло не нужно открывать балконы потому что жарко!
В квартире устанавливается температура которая комфортная.

3 года установлена индивидуалка, и никаких проблем не возникало, и платежи не увеличиваются!!!
Лично у меня в квартире в отопительной сети находится до 15 литров воды, расход газа в очень холодный период до 230 куб. (сюда входит потребление газ. плиты, + горячая вода).

Зачастую стоимость воды за месяц превышает стоимость за газ в отопительный период!!!
 • Не нравится
 • 0
 • Нравится


Інформація
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.

Top