Неділя, 16 червня 2019
Татьяна Дроздова Корисна інформація

Пеня — скоріше нагадування, ніж каральна міра

Пеня — скоріше нагадування, ніж каральна міра
Закон "Про житлово-комунальні послуги", ухвалений Верховною Радою України ще у листопаді 2017 року, щодо пені набрав чинності лише з 1 травня 2019 року. Але розібравшись з цим непростим, а на думку експертів, — хорошим законом, можемо констатувати: впадати у відчай не варто!


Слід пам’ятати, що до 1 травня 2019 року пеня за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги не нараховувалася. Міністерство регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ надало роз’яснення, згідно з яким "пеня за несвоєчасне здійснення платежів за комунальні послуги може нараховуватися на ту суму заборгованості, що утвориться з моменту укладення відповідного договору про надання комунальних послуг". Перевірте, чи є у вас договір з постачальником!

"Несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги не є підставою для автоматичного нарахування споживачам пені з 01.05.2019", — йдеться у роз’ясненні Мінрегіону. Але, враховуючи кризову ситуацію, що склалася на ринку компослуг, зокрема шалену заборгованість населення за не завжди якісні послуги, можемо передбачити, що монополісти будуть активно використовувати нову норму закону і усім без виключення боржникам нараховувати пеню. Треба ж їм якось повернути собі 69,4 млрд грн — борг, що утворився в Україні на кінець лютого 2019 року і перевищив показник попереднього місяця на 6,8 млрд грн!

Закон передбачає (ст. 26), що розмір пені встановлюється в договорі з постачальником, але він не може бути вище 0,01% суми боргу за кожен день прострочення або ж 4% річних. Наприклад, якщо ви своєчасно не сплатили 1000 грн, то вам нарахують по 10 копійок пені за кожен день прострочки. Тож це скоріше не каральний захід, а нагадування — за комуналку треба платити, щоб не потерпати потім від додаткових витрат. Підкреслюється також, що загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100% загальної суми боргу.

"Нарахування пені починається з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку внесення плати за житлово-комунальні послуги", — читаємо у тексті закону. Тож можна зробити висновок, що у договорі повинно бути чітко прописано, коли ж настає той останній день сплати за послуги, адже кожен постачальник має на увазі свою дату.

Законом передбачено також, що пеню не будуть нараховувати, якщо держава затримала виплату субсидій або роботодавець не платить зарплату. Зрозуміло, що вам доведеться підтверджувати це документами.

Відключення за борги теж лякає боржників. Чимало інформації на цю тему розповсюдили засоби масової інформації. Але, на щастя для споживача, тут не все однозначно. Практично не можна відключити від газу чи світла квартиру у старому житловому фонді, не порушуючи прав інших споживачів, які добросовісно платять за комунальні послуги. Відомо, що постачальники комунальних послуг іноді відключають увесь будинок, коли борги перевищують 30-40%, але слід чітко усвідомлювати — законом таке відключення не передбачено — і боротися за свої права. Якщо ж є можливість відключити окремого боржника, його відключають. Якщо ж заборгованість перевищує 84 тисячі гривень, постачальник послуг подає на боржника до суду. У разі виграшу, можливий арешт майна, продаж і погашення боргу. Про цей негативний наслідок несвоєчасної сплати за комунальні послуги теж слід пам’ятати.Для того, щоб залишити коментар, увійдіть на сайт через свій профіль у одній з соціальних мереж:

    Група: Користувачі
    Реєстрація: 31.07.2010 | 347 комментарів | 0 публікацій
Т.е Побуту можно не платить, пусть отключают wink
  • Не нравится
  • +1
  • Нравится


Інформація
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.

Top