Субота, 17 листопада 2018
Здоров'я

Обрати сімейного лікаря – завдання кожного українця

Обрати сімейного лікаря – завдання кожного українця

Є люди, які лікарні оминають роками і прізвища свого дільничного терапевта не знають. Доведеться познайомитися, якщо ви маєте намір заощадити на лікуванні (у разі необхідності), – натякає Міністерство охорони здоров’я. Більше того, МОЗ закликає: оберіть сімейного лікаря, підпишіть з ним декларацію до кінця року.

Якщо ви не виконаєте свою місію до 1 січня 2019 року, будете платити з власної кишені за медичні послуги первинній ланці. У рамках медичної реформи нинішнього року почне працювати Національна служба здоров’я. Її обов’язком буде фінансування "первинки" на підставі підписаних декларацій. Окрім того, вже запрацювали зміни щодо екстреної допомоги, "швидка" їде не на всі виклики.

Перед тим, як почати виконувати завдання, слід знати про такі позитивні моменти: не має значення, де ви зареєстровані чи фактично проживаєте. Медичну допомогу ви можете отримати у будь-якому медичному закладі, а гроші за ваше обслуговування заплатить Національна служба здоров’я. У деяких областях тривають такі пілотні проекти. Національна ж кампанія стартує 1 квітня 2018 року. Щоб допомогти нам у цій непростій справі, МОЗ радить послідовно зробити чотири таких кроки.

КРОК №1 – ВИЗНАЧІТЬСЯ З ЛІКАРЕМ
Ви знаєте хорошого лікаря, цілком задоволені його кваліфікацією і ставленням до пацієнтів – обирайте його. Якщо ви той, хто до лікарів не звертається взагалі, спитайте у своїх родичів, друзів, колег. Зверніться до найближчої поліклініки чи амбулаторії сімейної медицини і візьміть інформацію про всіх лікарів, або ж просто познайомтеся з ними. Оберіть лікаря, який працює поряд з вашим будинком чи місцем роботи.

КРОК №2 – ПІДПИШІТЬ ДЕКЛАРАЦІЮ

Ви підписуєте декларацію з лікарем, якого самі обрали та за його згодою (може статися, що він вже набрав граничну кількість пацієнтів). Відповідно заклади первинної медичної допомоги, в яких працюють сімейні лікарі, терапевти, педіатри, підписують контракт з Національною службою здоров’я. Для підписання декларації потрібен ваш паспорт та ідентифікаційний номер. Якщо ж ви підписуєте декларацію з педіатром (чи сімейним лікарем, який буде обслуговувати вашу дитину), вам потрібно взяти з собою свідоцтво про народження дитини та свій паспорт з кодом (одного з батьків або опікунів.)

Основний спосіб заповнення декларації – електроний: уповноважена особа закладу ПМД (у різних медзакладах це може бути або реєстратор, або медсестра, або лікар тощо) внесе ваші дані в систему.

Уповноважена особа медзакладу роздрукує декларацію, яку ви підпишете у двох примірниках (один із них залишається у вас). Потім уповноважена особа медзакладу накладає електронний цифровий підпис працівника юридичної особи на декларацію та надсилає її в систему "Електронне здоров'я".

Ви офіційно задекларували вибір свого лікаря. Гроші за ваше обслуговування держава (НСЗУ) сплачуватиме закладу, у якому працює обраний вами лікар. Цей процес розпочнеться одразу, коли медзаклад увійде в реформу: автономізується та укладе договір з НСЗУ.

На випадок відпустки або хвороби у вашого лікаря має бути заміна — інший лікар первинної ланки або черговий заклад первинної медичної допомоги. Якщо вам знадобиться допомога, а ви знаходитесь в іншому місті, звертайтесь до найближчого закладу первинної медичної допомоги.

Якщо ви впевнені, що знайшли хорошого лікаря, не гайте часу, адже у нього може просто не залишитись місць для нових пацієнтів. Лікар може відмовити вам у підписанні декларації, якщо він уже набрав максимально рекомендовану кількість пацієнтів: сімейний лікар може обслуговувати 1 800 пацієнтів, терапевт – 2 000, педіатр – 900. Ця цифра може бути дещо більшою для лікарів, які працюють у селах. Наприклад, якщо у селі проживає 2 000 людей, то всі вони отримають змогу підписати декларацію з сімейним лікарем.

Без медичної допомоги не залишиться ніхто. Це питання контролюватиме Національна служба здоров’я України.

КРОК №3 – ВЧАСНО ЗВЕРТАЙТЕСЯ ДО ЛІКАРЯ, НЕ ЗВОЛІКАЙТЕ


Якщо ви вчасно звертаєтеся до лікаря, ваші проблеми із здоров’ям можуть бути швидко вирішені на рівні первинної ланки. У разі необхідності, крім безпосереднього обстеження і лікування, лікарі первинної ланки направлять вас до вузькопрофільних спеціалістів, видадуть необхідні довідки тощо.

КРОК №4 – НЕ ДАВАЙТЕ ХАБАРІВ

У 2018 році заклад, в якому працює сімейний лікар, терапевт чи педіатр, почне отримувати пряму річну оплату за обслуговування кожного пацієнта, який уклав з ним договір. Планується, що у 2018 році середня виплата на первинній ланці складе близько 370 грн на одного пацієнта, у 2019 – 450 грн. Практика у 2000 пацієнтів може мати річний дохід від 740 000 грн до 1 000 000 грн у 2018 та від 900 000 до 1 200 000 грн у 2019 році. У цей бюджет входять оренда кабінету, оплата роботи лікаря, медсестри (фельдшера), прості витратні матеріали та часткове покриття аналізів. Близько половини цих коштів – видатки практики, все інше – зарплата працівників (лікаря, медсестер, фельдшерів).

За цими тарифами закладам первинної медичної допомоги буде платити ДЕРЖАВА — саме для того, щоб у медичних працівників були гідні зарплати і щоб ці гроші НЕ платили пацієнти, як це відбувається зараз. Тож йдучи до лікаря, пам’ятайте, що це не безкоштовна послуга, за яку ви маєте покласти "подяку" в кишеню лікарю. Це медична послуга, за яку заплачено з ваших податків.

Тетяна Дроздова
за матеріалами сайту МОЗ.
Для того, щоб залишити коментар, увійдіть на сайт через свій профіль у одній з соціальних мереж:Інформація
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.

Top