Середа, 26 червня 2019
Светловодск Освіта Люди

Синдром 3-ї чверті

Синдром 3-ї чвертіЩоб дитину не виснажив 10-тижневий шкільний „марафон”
В ході перманентної реформації шкільної системи, так звані чверті майже не згадуються. Нині навчальний рік вже поділяється на семестри. Але учням від того легше не стало – ну, хіба що, табелів з оцінками перед кожними канікулами вже не видають. А навантаження ж – хоч чверть, хоч семестр – залишились. І особливо – у розпал першої половини другого семестру. Тобто, ще донедавна – третьої чверті... Від минувшини у психологів так залишився термін „Синдром 3-ї чверті”. Чому вони акцентують увагу саме на ній? Про це ми спитали у провідної світловодської психологині Валентини Варфоломєєвої...


– А ви пригадайте, – відповіла вона, – свої шкільні роки. Отой виснажливий марафон під назвою „3-тя чверть”. Саме в цей період, визнають і педагоги, і батьки, і психологи, настає найбільша втома у школярів – дається ознаки як тривалість, так і весняний авітаміноз.

– Як визначити симптоми цього синдрому?

– Насамперед – зміною у поведінці. Ще донедавна рухлива дитина починає виглядати пасивною, якоюсь відстороненою, сонливою. Зранку, щоб її добудитись, батьки витрачають більше часу, ніж раніше. Або ж – навпаки: дитину легко роздратувати якоюсь незначною дрібницею, без видимих мотивів проявляється агресивність. А вночі важко засинає і часто прокидається. Особливо важко цей період переносять первачки (вони ще не звикли) та учні випускних класів.

– Як у подібних випадках мають поводити себе батьки аби не поглиблювати стресовий стан дитини?

– Найголовніше тут – дати дитині висипатись. Міцний тривалий сон, як правило, „ліквідує” більшість подразників, які негативно впливають на емоційний стан школяра. Дуже важливо стежити за тим, щоб розумові навантаження поєднувались з розвантаженнями. Насамперед – з прогулянками на свіжому повітрі. Взагалі, щодо цього, дитина щонайменше дві-три години щодня має проводити на вулиці. Ще краще – десь у парку чи сквері, тобто, там, де менше автомобілів. Ще батькам (і вчителям) треба якомога менше застосовувати такий „псевдостимул”: мовляв, незабаром кінець навчального року, так, що синок (донечка) давай „піднажми”. Це „сіє” тривогу у дитячій свідомості і може призвести до діаметрально протилежного результату. Тут навпаки – треба дитині дати відчути, що дорослі для них – союзники й однодумці, а не якісь там безжальні контролери.

– А як досягти того, щоб виконання домашнього завдання не було для учня щоденною „екзекуцією”?

– Дійсно, навіть лише думка про те, що опісля школи треба ще й дома над книжками та зошитами сидіти може вивести учня із рівноваги... Є така універсальна рекомендація: на кожну годину занять – 10-15 хвилин відпочинку. Окрім цього, треба стежити, щоб дитина закінчувала свою домашню роботу щонайменше за годину перед сном. І ще батькам треба знати, що сидіння біля комп’ютера чи телевізора відпочинком не вважається. Відпочивати треба активно – у русі. Або, бодай – у читанні художньої літератури.

Віталій АСАУЛЕНКОДля того, щоб залишити коментар, увійдіть на сайт через свій профіль у одній з соціальних мереж:Інформація
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.
 • admin 23 червня 2019
  Олесь Довгий іде в Раду від Кіровоградщини 4
  admin-фото
  Цитата: Dmitri Prokopenko
  «молодой команде» г-на Черновецкого и всех его «подвигов» в Киеве
  Вот целых 5 (!) плодотворных лет прошло, а комментарии все те же - воспоминания о прошлом. Пытались снять с нардепа неприкосновенность, чтобы засудить - он сам от нее отказался)) Засудили? Настоятельно рекомендую меньше смотреть зомбоящик и больше общаться с реальными людьми на местах. Я это делаю постоянно. Отзывы - живие, не надуманные. Отремонтированные объекты, которые стояли годами без ремонта - тоже реальные. Новые объекты - на месте.
  Я очень сомневаюсь в том, что кто-либо из текущего списка кандидатов в нардепы знает хоть десяток населенных пунктов 102-го округа. Да это и понятно, т.к. за такую короткую предвыборную программу посетить их все сложно просто физически. Это же работать надо, а не черным пиаром заниматься удаленно))
 • Dmitri Prokopenko 23 червня 2019
  Олесь Довгий іде в Раду від Кіровоградщини 4
  Dmitri Prokopenko-фото
  Знаете, мне было бы безразлично, кто баллотируется в моем родном городе, если бы я не знал, о «молодой команде» г-на Черновецкого и всех его «подвигов» в Киеве.
  Я думаю, все прекрасно помнят используя какие технологии, г-н Довгий, победил на 102 округе.
  Реально обидно, что мои земляки, продают свой выбор.
 • admin 23 червня 2019
  Олесь Довгий іде в Раду від Кіровоградщини 4
  admin-фото
  Во-первых, никто силой на наш сайт Вас не заставляет же заходить, правда? В течении многих лет мы публикуем для вас множество интересных, добрых, положительных материалов про наших земляков - чемпионов, победителей, просто рабочих людей... про всякие мероприятия, праздники, делаем видео и фоторепортажи. Что-то я там не видел Ваших комментариев. Если у Вас есть какая-то личная неприязнь к нардепу, то это Ваше личное дело.

  Во-вторых, выборы начались, кандидаты активировались: заключили договора с печатными и интернет-изданиями, телевидением, владельцами билбордов и т.д. Каждый из них хочет донести до жителей округа какую-то свою информацию. Так и выглядит избирательный процесс у нас. Вы не в курсе? Разница лишь в том, что действующему нардепу есть о чем говорить (завершенные и начатые проекты, многотысячные обращения жителей округа), а вот остальные пока просто регистрируются и все, что они могут - это что-то просто пообещать. Выбор - за всеми нами.
 • Dmitri Prokopenko 23 червня 2019
  Олесь Довгий іде в Раду від Кіровоградщини 4
  Dmitri Prokopenko-фото
  Тошнит уже от Лесика на сайте. Администрация сайта, вам не стыдно?
 • Юлия Ионенко 5 червня 2019
  Інтенсив-тренінги з вуличного самозахисту у Світловодську 1
  Юлия Ионенко-фото
  https://www.facebook.com/events/4704798
  17058905/
 • Засранетц 21 травня 2019
  Пеня — скоріше нагадування, ніж каральна міра 1
  Засранетц-фото
  Т.е Побуту можно не платить, пусть отключают wink
 • Pravdainukr 16 травня 2019
  «Стратегія фірми 2019» по-світловодськи 1
  Pravdainukr-фото
  Александр Гуршал прекрасный преподаватель и человек. Рад что был его студентом. Желаю только успехов!
 • Pravdainukr 3 квітня 2019
  Спортсмени Світловодська радіють оновленню матеріально-технічної бази 1
  Pravdainukr-фото
  Владимир Лысак хороший хозяйственник!
  Смело можно выдвигать в мэры города.
 • Maria Ruban 30 березня 2019
  31 березня — вибори Президента України. Пам’ятка виборцю 1
  Maria Ruban-фото
  Цього разу бюлетень зіпсовано, якщо там стоїть "вибув"
  https://www.pravda.com.ua/news/2019/03/
  29/7210582/
  http://www.cvk.gov.ua/info/inf_28032019
  .htm
 • Игорь Виличкин 25 березня 2019
  Поліцейські повернули Сергію Михайленку втрачений телефон 1
  Игорь Виличкин-фото
  А мой где телефон? Так меня еще эти "добропорядочные&qu
  ot; блюстители закона обвинили в том, что я вру и что я его продал, а тот, кто у меня его "отжал" белый и пушистый! Умнички а не полицаи! Вывод только один - они покрывают приступников. Это факт!

Top