Понеділок, 11 грудня 2017
Здоров'я

У Світловодську виявлено хворих на туляремію та лептоспіроз мишей!

У Світловодську виявлено хворих на туляремію та лептоспіроз мишей!
За даними ДУ "Кіровоградський обласний лабораторний центр", у вересні 2017 року лабораторією закладу було досліджено гризунів, відловлених на території нашого міста. У двох екземплярах мишовидних гризунів методом РМА отримано позитивні результати на туляремію.
Гризуни відловлені (миша хатня) в підвальних приміщеннях житлових будинків по вулицях Артема та Мічуріна. Також виявлено позитивну знахідку на лептоспіроз при дослідженні одного екземпляра гризуна (миша хатня), що був відловлений з підвального приміщення житлового будинку по вулиці Підлісній. І лептоспіроз, і туляремія відносяться такої групи інфеційних захворювань, як зооантропонози. Тобто захворювання, на які хворіють і люди, і тварини.

Враховуючи таку ситуацію, звертаємо увагу мешканців нашого міста на ці небезпечні захворювання та нагадуємо про основні заходи їх профілактики.

Що таке лептоспіроз, його прояви та профілактика

Лептоспіроз — гостре інфекційне захворювання, яке викликається мікроорганізмами — лептоспірами. Хворіють на лептоспіроз сільськогосподарські тварини (велика рогата худоба, свині, кози, вівці), хутрові звірі, водяні та сірі пацюки, мишоподібні гризуни, які і є джерелом захворювання для людини.

Збудники захворювання можуть потрапляти з сечею хворої тварини у водойми та на харчові продукти, тому лептоспірами можна інфікуватись при купанні в дрібних водоймах, ставках, озерах і під час рибної ловлі, а також при вживанні забруднених харчових продуктів, при догляді за хворими тваринами та обробленні туш (якщо не дотримуватись правил особистої гігієни). Лептоспіри можуть потрапити в людський організм через шлунково-кишковий тракт, пошкоджену шкіру і слизові оболонки (навіть через незначні ушкодження, подряпини).

Перші прояви хвороби можуть з’явитись не одразу — в середньому через 6-14 днів. Вони проявляються раптово — з ознобу та загальної слабкості. Температура підвищується до 39-40°, з'являються нудота, блювота, головний біль, біль у всьому тілі. Характерною ознакою лептоспіроза є біль у литкових м'язах. Іноді хворі не можуть не тільки ходити, але й триматися на ногах. Можуть спостерігатися жовтяничність склер, висип на шкірі, крововиливи в сітківку ока, внутрішні органи. Без своєчасного лікування захворювання лептоспірозом може призвести до тяжких наслідків (ураження нирок, печінки і т. д.) чи до смерті.

Запобігти заворюванню можна, дотримуюсь нескладних правил:
  • захищайте своє житло (особливо приміщення, де зберігаються продукти) від проникнення гризунів, проводьте їх своєчасне знищення. Купайтеся лише в спеціально відведених місцях;
  • відмовтеся від прогулянок босоніж у заболочених місцевостях;
  • на польових роботах, риболовлі, полюванні, догляді за хворою худобою обов'язково дотримуйтесь правил особистої гігієни — надягайтети гумові або кирзові чоботи, рукавички;
  • не вживайте в їжу м'ясо і молоко хворих на лептоспіроз тварин, сиру воду з відкритих водойм.


Туляремія — прояви, заходи профілактики

Туляремія — природновогнещева трансмісивна інфекційна хвороба, резервуаром якої у природі є гризуни, у тому числі мишоподібні. Збудник тривалий час зберігається у крові та тканинах заражених гризунів, виділяється з їхнєю сечою.

Шляхи проникнення бактерії туляремії в організм людини: при контакті із зараженим гризуном; при вживанні сирої води з невеликих водоймищ або невідомих джерел, у які із сечею гризунів проникли бактерії; при споживанні зараженої їжі; при потраплянні у верхні дихальні шляхи та на кон'юнктиви очей людини пилових частинок разом із бактеріями туляремії при обмолоті інфікованого хліба. Також є випадки, коли хвороба виникала після укусів сліпнів, мух-жигалок, деяких видів кліщів, інфікованих від гризунів.

Починається хвороба гостро — з підвищення температури, головного болю. З’являється загальне нездужання, зниження апетиту. В залежності від того, яким чином збудник потрапив до організму, клінічна картина туляремії може бути різною і приймати форму бубонної, виразково-бубонної, ангінозно-бубонної, очно-бубонної із розвитком туляремійного кон’юнктивіту, легеневої, шлунково-кишкового тракту та генералізованої. Тривалий і важкий перебіг, повільне одужання (ефективність лікування залежить від своєчасно і правильно поставленого діагнозу), можлива інвалідність роблять це захворювання особливо небезпечним.

Для профілактики цього небезпечного захворювання слід дотримуватися наступних порад:
  • забезпечте правильне облаштовування та утримання криниць;
  • не вживайте сиру воду з відкритих водоймищ та невідомих джерел;
  • захищайте харчові продукти від гризунів.


Пам’ятайте, що від людини людині лептоспіроз та туляремія не передаються! При перших проявах захворювань обов’язково звертайтесь за медичною допомогою!

Начальник Світловодського міського управління
Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області
Тетяна Кривошея
Для того, щоб залишити коментар, увійдіть на сайт через свій профіль у одній з соціальних мереж:

Інформація
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.

Top