Понеділок, 21 серпня 2017
Здоров'я

Будьте пильними — ботулізм не спить!

Будьте пильними — ботулізм не спить!
За інфoрмацією Державнoгo закладу "Український центр з кoнтрoлю та мoнітoрингу захвoрювань МOЗ України" у 2016 рoці в Україні булo зареєстрoванo 96 випадків харчoвих oтруєнь, щo викликані збудникoм бoтулізму. Загалoм пoстраждалo 115 oсіб, у т.ч. 10 дітей. З них пoмерлo 9 захвoрівших. Oднією із 9 oсіб, щo пoмерли від бoтулізму в минулoму рoці була жителька Кірoвoградськoї oбласті.
У поточному році наша облать теж потрапила в сумну статистику, але вже з іншого боку — за даними територіальних органів Держпродспоживслужби (м.Київ, м.Бровари та м.Херсон) в травні 2017 року 5 випадків захворювання на ботулізм пов’язують з вживанням в’яленої риби, виробником якої є ФОП Меркулов А.В. (с.Павлівка, Світловодський район), відправником — ТОВ “ЧУДО-ЮДО” (м.Світловодськ). Наразі триває епідеміологічне розслідування даних випадків, порушено кримінальне провадження. Зразки риби зазначеного виробника проходять дослідження на наявність ботулотоксину.

Враховуючи таку несприятливу ситуацію з захворюванням на ботулізм, Управління Держпродспоживслужби вважає за необхідне нагадати про небезпеку даного захворювання та заходи щодо його профілактики.


Що таке ботулізм?

Ботулізм — гостре інфекційне захворювання, обумовлене отруєнням ботулотоксином (саме він є небезпечним), що потрапляє в організм людини внаслідок вживання різних продуктів харчування, що містять токсини ботулізму. Характеризується важким ураженням вегетативної та центральної нервових систем.


Чим він небезпечний?

Патологічний процес може спричинити розвиток гострої та прогресуючої дихальної недостатності. В результаті відсутності належного лікування ботулізму не виключається настання летального результату.


Як виникає захворювання?

Спори ботулізму можна знайти в грунті, звідки вони потрапляють у воду, харчові продукти, овочі, фрукти, і в зрештою в кишечник тварин (риб, птахів, безхребетних, ссавців) або людини. Та по-справжньому небезпечними вони стають саме в анаеробних (безповітряних) або наближених до них умовах (деякі види продукції з м'яса та риби, консерви), де спори активізуються і починають виділяти токсин, який в 375000 разів сильніша за отруту гримучої змії.

Найбільш небезпечними щодо ботулізму є непотрошена в’ялена та копчена риба, консервація (особливо — овочі та гриби), шинка, ковбаса. Особливо — виготовлені в домашніх умовах, а також ті, які з якихось причин були забруднені грунтом.

Слід зазначити, що токсиноутворення відбувається в досить короткий проміжок часу 12-24 год. Руйнується ботулотоксин при кип’ятінні протягом 15 хвилин, за температури 80°C — протягом 30 хвилин.


Які прояви захворювання?

Ботулізму притаманне те, що перші прояви захворювання можуть з’явитись як практично одразу після вживання забрудненого продукту (протягом 2-х годин), так і через декілька діб (2-5).

Початок хвороби в більшості випадків раптовий — хворий відчуває сильну слабкість у всьому тілі, головний біль, запаморочення, погіршення самопочуття. Температура тіла в межах норми або трохи підвищена. В животі починаються різкі переймоподібні болі, з’являється пронос, нудота, блювання. Через добу дані прояви змінюються значною сухістю в роті, здуттям живота і запорами. Далі, після досить короткого проміжку часу, з'являються розлади зору: хворі не можуть читати, може спостерігатися двоїння предметів. Внаслідок неповного паралічу (парезу) м'язів обличчя, зморшки і носогубні складки згладжуються, спостерігається опущення повік. При подальшому прогресуванні захворювання, з'являється охриплість голосу (далі голос може взагалі пропасти) і порушується ковтання.


Чим лікується ботулізм?

Всі без винятку хворі, при найменших підозрах на ботулізм, негайно госпіталізуються в інфекційний стаціонар для проведення невідкладної специфічної терапії, спрямованої на попередження можливих важких ускладнень. Проводиться симптоматична терапія в залежності від тяжкості уражень.

Зауважиом, що навіть у разі своєчасного надання кваліфікованої медичної допомоги, одужання хворих при ботулізмі проходить досить повільно. Залишкові явища після паралічів можуть спостерігатися ще протягом одного-двох місяців.


Як уникнути захворювання на ботулізм?

Важкий перебіг ботулізму та можливі летальні наслідки захворювання — вагомий чинник для того, щоб ретельно стежити за своїм раціоном харчування. Отож не вживайте в їжу "бомбажні" консерви та консерви з простроченою датою вживання, а також продукцію без підтверджуючих документів про її якість. Особливо — з місць стихійної торгівлі. Краще надавати перевагу продуктам промислового виробництва. Враховуючи епдрозслідування, що ведеться, до його завершення не радимо вживати в їжу і рибу в’ялену виробництва ФОП Меркулов А.В.

Щоб уникнути отруєння власною продукцією, під час її виготовлення ретельно очищуйте сировину від забруднень, які можуть містити спори клостридій, в т.ч. від плісняви, яка поглинає кисень та створює більш сприятливі умови для розмноження бактерій. Стерилізуйте посуд, спеції та саму продукцію. Також радимо не вживати домашні консерви без попередньої достатньої термообробки (100°C — 30 хв.).


Що робити при підозрі на ботулізм?

У випадку виявлення перших ознак харчового отруєння (слабкість, підвищення температури тіла, нудота, біль в животі, блювання, пронос тощо) не займайтесь самолікуванням, а терміново зверніться до найближчої лікувальної установи за допомогою медпрацівників.

Самолікування у випадку ботулізму вкрай небезпечне!

Тетяна Кривошея,
в.о.начальника Управління Держпродспоживслужби в м.Світловодську
Для того, щоб залишити коментар, увійдіть на сайт через свій профіль у одній з соціальних мереж:
Інформація
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.
 • Засранетц 19 серпня 2017
  Три Хрести на в’їздах загаптували доступ до Світловодська всілякої нечисті 2
  Засранетц-фото
  Поп Московского Патриархата святил - годно!!! Нехай стоят wink А в общем и целом, все напоминает поговорку про дурака, молитву и его лоб!
 • Filya14 19 серпня 2017
  Три Хрести на в’їздах загаптували доступ до Світловодська всілякої нечисті 2
  Filya14-фото
  Весь мир преобразится сразу,
  В нем станет больше красоты,
  И засияют словно стразы
  Улыбки и сведут мосты.
  Сойдутся наши берега,
  Ты станешь мне родным и близким,
  Растает лед, сойдут снега,
  Когда...
 • Filya14 15 серпня 2017
  Хто кому має поступитися дорогою — весільний кортеж катафалкові з труною, чи катафалк з труною весіл ... 2
  Filya14-фото
  Вот такая правда жизни. Роддом всегда напротив морга или морг напротив роддома.
 • Засранетц 14 серпня 2017
  «Паспортна історія» Саакашвілі мовою фактів 1
  Засранетц-фото
  По идее, и тот кто подпись поставил о предоставлении гражданства носорогу, тоже должен выгрести по наглой шоколадной хлеборезке!
 • Интеллигентный человек 14 серпня 2017
  «Я міг би випити море, Я міг би стати іншим, Вічно молодим, вічно п'яним...» 1
  Интеллигентный человек-фото
  Замечательный пост, очень правильный и нужный. Хотелось бы
  , чтобы подобные посты появлялись чаще, и на местном Светловодском сайте "Светловодск информ", и на местном городском телевидении ))
  Или на сайте "Светловодск информ", в виде телевидения ))

  А если учитывать то, что ситуация с психологическим возрастом в Мире сегодня критическая)) а в Светловоске она просто катастрофическая))) то подобные посты и видеосюжеты могут быть весьма и весьма полезны и востребованы ))

  Мне вспоминается по этому случаю ( в контексте данного поста) один замечательный фильм который называется "Идиократия",и который отвечает на простой и востребованный вопрос:"Почему в мире столько идиотов"?)) Этот фильм Вы без труда, уважаемые читатели данного поста,сможете найти в интернете ( в частности в Ютубе ) и посмотреть если не весь фильм, то хотя бы его трэйлер..;) Идиократия - это фильм который, как бы в шутку, ну на самом деле всерьез, отвечает на вопрос: "Почему в мире столько идиотов"?))

  Вцелом, считаю что подобные беседы, в том числе и в видеоформате, были бы весьма востребованы и полезны для нашего города ))
  Уважаемая Валентина, если у Вас появится такое желание, но не найдётся достойного собеседника, я буду с радостью готов составить Вам свою скромную просветленную компанию )) ,) Думаю, усi Свiтловодцi, були б у захватi ..;)

  Можете считать это приглашением )
 • cergiv city 12 серпня 2017
  Сорокова сесія Світловодської міської ради підтвердила – криза міської влади поглиблюється 1
  cergiv city-фото
  А маємо ми те, що маємо, не прийшли на вибори от і вибрали аби кого, а вони як ті лебідь рак і щука..., а віз і нині там.
 • Filya14 11 серпня 2017
  ТІ Україна закликає громадськість повідомляти про корупцію в тютюновій сфері 1
  Filya14-фото
  У листі слід вказати конкретні факти корупції або конфлікту інтересів, прізвища, місце ситуації та інші релевантні обставини, а також свої контакти, принаймні адресу електронної скриньки.
  Джерело: http://svetlovodsk.com.ua/11066-t-ukray
  ina-zaklikaye-gromadskst-povdomlyati-pr
  o-korupcyu-v-tyutyunovy-sfer.html

  Основная задача TransparencyInternational Україна сбор личных данных.
 • editor 11 серпня 2017
  Управління освіти — «ракова пухлина» чи гордість міста? 5
  editor-фото
  Друзі, дякую всім, хто відгукнувся на мій матеріал. Зачепило багатьох, значить написано про те, що й турбує багатьох. Як завжди підтягнулися і ті, хто не має жодного стосунку до теми, але дуже хоче "поставити на місце" журналіста, прочитавши між рядків моїх запитань аж занадто багато. 1 місце у рейтингу підспівувачів міського голови, безперечно, посіла дівчинка з Кременчука - Анастасія. Дякую тобі за увагу до видання і до мене особисто. Думаю, що твоє "орево" належним чином оцінено замовником. Тішся цим. Далеко підеш. Можеш і далі відволікатися від роботи (якщо вона у тебе є), пиши. Я ж припиняю спілкування з невихованою дівчинкою.
 • Filya14 11 серпня 2017
  Управління освіти — «ракова пухлина» чи гордість міста? 5
  Filya14-фото
  Реформаторы мэры приходят и уходят, а Г. Ю. всегда остается. Так держать.

Top