Субота, 19 серпня 2017
Культура Люди

Григорій Бондаренко — художник, людина, вчитель

Григорій Бондаренко — художник, людина, вчитель
Нещодавно фонди міського краєзнавчого музею поповнилися цінними експонатами — альбомами про відомих художників, уродженців Новогеоргіївська — Віталія Кулікова і Григорія Бондаренка, які мешкали в Харкові. Ці чудові монографії сім’я Віталія Кулікова, який відійшов у Вічність, передала через Віктора Чумаченка, близького друга художника, тож йому окрема подяка.
Цих двох митців поєднувало, насамперед, місце народження — Новогеоргіївськ. В.Куліков з’явився на світ на 43 роки пізніше, Г.Бондаренко був його наставником, учителем. Тож і монографію про Вчителя в останні роки свого життя упорядкував його учень.

Альбом "Григорій Бондаренко" вперше представляє творчий доробок Григорія Бондаренка, визначного українського художника, графіка, книжкового ілюстратора. Ймовірно, і готував його В. Куліков до 115-ої річниці з дня народження талановитого художника, який з’явився на світ 31 січня (за старим стилем)1892 року, а відійшов у Вічність 31 листопада 1969 року.

Цікавим і непростим був життєвий шлях художника. Ще до більшовицького перевороту Г.Бондаренко навчався у Петроградській академії мистецтв у Г.Залемана та І.Творожникова. Продовжив навчання у ВХУТЕІНІ. Жив у Харкові, займався станковою та книжковою графікою, ілюстрував художні видання для дітей, співпрацював з журналами Києва та Харкова. Був членом Спілки художників України з 1938 року. Чверть століття викладав у Художньому інституті, виховав чимало непересічних художників.

В альбомі, окрім репродукцій творів митця, вміщено спогади його учнів, колег, друзів. Зі спогадів тих, хто близько знав Григорія Бондаренка, постає неординарна особистість, людина високого таланту і великої душі, з невичерпним почуттям гумору і оптимізму.

А життя самого художника, історія його походження, доля його батька — то ціла захоплююча книга, яка, можливо, ще чекає на свого автора. Август Ляпс, батько Г.Бондаренка, за походженням німець із Прибалтики, ветеран Кримської кампанії, георгіївський кавалер. А ще він був чудовим столяром, який майстерно виготовляв речі із червоного дерева. Свого часу він одружився на дівчині-українці Марії Бондаренко. Вони не вінчалися, бо лютеранин Ляпс не хотів зраджувати вірі своїх предків, тому їхні шестеро дітей отримали прізвище матері.

Батько Григорія Августовича (Антоновича) був дуже талановитою людиною, про це свідчить хоча б той факт, що саме йому довірили виконати декоративну частину (різьблення по дереву) іконостасу Різдвяної церкви в Новогеоргіївську. А відомий художник Бенуа, приїжджаючи в гості до прем’єр-майора Федора Хорвата, якому належало село старообрядців Ревівка, замовляв Ляпсу рамки для акварелей. Саме за рекомендацією Бенуа Григорія Бондаренка і було прийнято в Миргородську художню школу.

Ясність конструктивної логіки, розважливість художник успадкував від батька, емоційність та артистичність – від матері. А ще в юну душу назавжди ввійшли і сприяли формуванню художнього сприйняття світу унікальні за своєю красою ландшафти Новогеоргіївська, відтворені пізніше митцем на полотні.

Не буде перебільшенням стверджувати, що Григорій Бондаренко був всебічно обдарованим. Наприкінці 30- х років він захоплювався графікою, естампами, пейзажами, літографіями. Приваблювала його і робота на камені. В той період творчої діяльності художника Україна мала в його особі видатного журнального і книжкового ілюстратора. Особлива тема творчості художника –його поштові листівки. Вони були яскравими, дотепними, оригінальними, втім, як і його ілюстрації до дитячих книжок, якими і сьогодні можна тільки захоплюватися.

Роки сталінських репресій, війна, а потім період, коли із понукання партійних ідеологів в галузі культури піднімалося на поверхню все темне і ганебне — доноси, боротьба за нагороди, держзамовлення — примусили Г.Бондаренка відійти від інтенсивної творчої діяльності і перейти на викладацьку роботу.

Григорія Антоновича студенти обожнювали, адже він, професор графічного факультету престижного художнього закладу, поважав особистість кожного свого учня, міг, як ніхто, розпізнати їхні творчі здібності. А сам, хоча і був одним із найвизначніших радянських художників свого часу, залишався дуже скромною людиною, ніколи не прагнув командних постів і наполегливо відмовлявся від заманливих посад, бо, за оцінками сучасників, недооцінював своє значення в мистецтві.

Сорок років минуло з того часу, як відійшов у Вічність художник, але пам’ять про цю світлу людину, нашого земляка, живе. В альбомі вміщено багато цікавих світлин з життя Г.Бондаренка, є серед них і зроблені під час відвідин радних та друзів у Калантаєві. Тож, може, відгукнуться ці люди з таких далеких вже 60-х років і поділяться своїми спогадами про непересічну особистість художника…

Запрошуємо всіх, хто цікавиться мистецтвом, завітати до музею і переглянути альбоми про видатних художників-земляків.

Тетяна Ткачук,
працівник міського краєзнавчого музею
Для того, щоб залишити коментар, увійдіть на сайт через свій профіль у одній з соціальних мереж:Інформація
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.
 • Filya14 15 серпня 2017
  Хто кому має поступитися дорогою — весільний кортеж катафалкові з труною, чи катафалк з труною весіл ... 2
  Filya14-фото
  Вот такая правда жизни. Роддом всегда напротив морга или морг напротив роддома.
 • Засранетц 14 серпня 2017
  «Паспортна історія» Саакашвілі мовою фактів 1
  Засранетц-фото
  По идее, и тот кто подпись поставил о предоставлении гражданства носорогу, тоже должен выгрести по наглой шоколадной хлеборезке!
 • Интеллигентный человек 14 серпня 2017
  «Я міг би випити море, Я міг би стати іншим, Вічно молодим, вічно п'яним...» 1
  Интеллигентный человек-фото
  Замечательный пост, очень правильный и нужный. Хотелось бы
  , чтобы подобные посты появлялись чаще, и на местном Светловодском сайте "Светловодск информ", и на местном городском телевидении ))
  Или на сайте "Светловодск информ", в виде телевидения ))

  А если учитывать то, что ситуация с психологическим возрастом в Мире сегодня критическая)) а в Светловоске она просто катастрофическая))) то подобные посты и видеосюжеты могут быть весьма и весьма полезны и востребованы ))

  Мне вспоминается по этому случаю ( в контексте данного поста) один замечательный фильм который называется "Идиократия",и который отвечает на простой и востребованный вопрос:"Почему в мире столько идиотов"?)) Этот фильм Вы без труда, уважаемые читатели данного поста,сможете найти в интернете ( в частности в Ютубе ) и посмотреть если не весь фильм, то хотя бы его трэйлер..;) Идиократия - это фильм который, как бы в шутку, ну на самом деле всерьез, отвечает на вопрос: "Почему в мире столько идиотов"?))

  Вцелом, считаю что подобные беседы, в том числе и в видеоформате, были бы весьма востребованы и полезны для нашего города ))
  Уважаемая Валентина, если у Вас появится такое желание, но не найдётся достойного собеседника, я буду с радостью готов составить Вам свою скромную просветленную компанию )) ,) Думаю, усi Свiтловодцi, були б у захватi ..;)

  Можете считать это приглашением )
 • cergiv city 12 серпня 2017
  Сорокова сесія Світловодської міської ради підтвердила – криза міської влади поглиблюється 1
  cergiv city-фото
  А маємо ми те, що маємо, не прийшли на вибори от і вибрали аби кого, а вони як ті лебідь рак і щука..., а віз і нині там.
 • Filya14 11 серпня 2017
  ТІ Україна закликає громадськість повідомляти про корупцію в тютюновій сфері 1
  Filya14-фото
  У листі слід вказати конкретні факти корупції або конфлікту інтересів, прізвища, місце ситуації та інші релевантні обставини, а також свої контакти, принаймні адресу електронної скриньки.
  Джерело: http://svetlovodsk.com.ua/11066-t-ukray
  ina-zaklikaye-gromadskst-povdomlyati-pr
  o-korupcyu-v-tyutyunovy-sfer.html

  Основная задача TransparencyInternational Україна сбор личных данных.
 • editor 11 серпня 2017
  Управління освіти — «ракова пухлина» чи гордість міста? 5
  editor-фото
  Друзі, дякую всім, хто відгукнувся на мій матеріал. Зачепило багатьох, значить написано про те, що й турбує багатьох. Як завжди підтягнулися і ті, хто не має жодного стосунку до теми, але дуже хоче "поставити на місце" журналіста, прочитавши між рядків моїх запитань аж занадто багато. 1 місце у рейтингу підспівувачів міського голови, безперечно, посіла дівчинка з Кременчука - Анастасія. Дякую тобі за увагу до видання і до мене особисто. Думаю, що твоє "орево" належним чином оцінено замовником. Тішся цим. Далеко підеш. Можеш і далі відволікатися від роботи (якщо вона у тебе є), пиши. Я ж припиняю спілкування з невихованою дівчинкою.
 • Filya14 11 серпня 2017
  Управління освіти — «ракова пухлина» чи гордість міста? 5
  Filya14-фото
  Реформаторы мэры приходят и уходят, а Г. Ю. всегда остается. Так держать.
 • Krivodub 11 серпня 2017
  Управління освіти — «ракова пухлина» чи гордість міста? 5
  Krivodub-фото
  Как не пыталась много лет откачать Щербина своего хозяина Валентина, а последствия всё равно все видят... Козярчука не вылечишь уже товарищи, это было понятно большинству жителей города изначально, не нужно тратить время, не долго ему осталось с такими подходами ко всему и ко всем
 • Юлія Тодосієнко 11 серпня 2017
  Управління освіти — «ракова пухлина» чи гордість міста? 5
  Юлія Тодосієнко-фото
  Прикро, що очільник міста, який має дбати про всю громаду, так образливо говорить про освітян . І хоча він називає "раковою пухлиною" управління освіти, але ж і там працюють педагоги-методисти, люди з великим досвідом роботи, які не тільки керують, а й допомагають вчителям бути в курсі всіх інновацій. І якщо освіта міста має позитивний результат в роботі, то , мабуть, керівництво на своєму місці.

Top