Середа, 29 березня 2017
Влада Економіка

Україна — то не Австрія. Як нардеп дбає про вітчизняних підприємців

Україна — то не Австрія. Як нардеп дбає про вітчизняних підприємців
Штрафи за ті чи інші порушення у демократичних правових країнах відігравали і відіграють роль "стимулятора до чесної гри" – вони наче заохочують гравців: діяти за правилами значно вигідніше (і спокійніше), ніж їх порушувати.
Народний депутат України Олесь Довгий 9 лютого поточного року, виступив із законодавчою ініціативою, зареєструвавши у Верховній Раді законопроект щодо відповідальності за порушення трудового законодавства. Законопроект покликаний значно послабити "зашморг" у вигляді штрафних санкцій для підприємців і роботодавців. Така ініціатива одразу викликала дискусії в соціальних мережах. А через півтори тижні після цієї ініціативи нардепа на інтернет-ресурсі "Народный корреспондент", побачила світ стаття "Штрафи для бізнесу: за порушення підприємці заплатять, як в ЄС", автором якої є юрист Центру соціальних і трудових досліджень Віталій Дудін. Цю статтю можна розцінити як своєрідну полеміку із законодавцем. Тож, не нав’язуючи читачеві думку, хто у цій заочній дискусії має рацію, розглянемо спочатку думку пана Дудіна. Отже, автор обома руками "за" систему високих штрафів за порушення трудового законодавства з боку роботодавців. Мовляв, раз з 1 січня 2017 року в Україні удвічі зросла мінімальна зарплата – то і високі штрафи за ці порушення мають право на життя. Для більшої переконливості – Україна-то прагне до Європи - пан Дудін наводить приклад… Австрії.

Приклад, на переконання Олеся Довгого, не вельми коректний – ну, хоча б, бідніших членів ЄС Румунію чи Болгарію взяти, які, у порівнянні з Україною – наче Німеччина для поляків. А тут – Австрія з її ВВП на душу населення (2016 р.) у $43547, у той час, як в Україні - $2109. Іншими словами, українці бідніші австрійців у 20 разів! Економіка цієї країни, яка є територіально менше України, посідає 16 місце у світі, українська ж – 166-е, перебуваючи в одній "компанії" (як за економічним розвитком, так і за рівнем економічної свободи) з Афганістаном, Анголою та Суданом. Негативних балів нам додають і несприятливі зовнішні чинники – анексія Криму і бойові дії у Донбасі, не говорячи вже про внутрішню корупцію.

Щодо подвійного "стрибка" мінімальної зарплати в Україні, яка, як стверджує Віталій Дудін, є однією з підстав для європейських штрафів за порушення трудового законодавства… Так, 3200 гривень звісно краще аніж 1600. І в уподобаній паном Дудіним Австрії "мінімалка" 3760, але не гривень – євро. Тобто, у 20 (!) разів вища. І те, що сьогодні за кордоном працюють 1,2-1,5 українських громадян (ще 1 млн. виїхали з Донбасу до РФ) є аж ніяк не випадковим фактом.

Стосовно економічних свобод, які сприяють економічному розвиткові.
У країнах Європейського Союзу (звісно, і в уподобаній паном Дудіним Австрії, також) діють адекватні відсоткові ставки тамтешніх комерційних банків – що дозволяє як розвиненому бізнесові, так і підприємцям-початківцям брати кредити задля свого розвитку і не тремтіти, вдивляючись у свої найближчі перспективи – бо європейські 1,8% річних не йдуть у жодне порівняння із… 18,5% від наших українських банків - що більше нагадують удавку, ніж підтримку вітчизняному товаровиробникові. Про яку рентабельність українського бізнесу може йти, відтак, мова? І як результат: у той час, коли у країнах ЄС дрібний і середній бізнес – як показник міцності і стабільності – почувається впевнено, в Україні, за даними Держстату, рентабельність операційної діяльності підприємств промисловості України скоротилася з 4,7 у 2011 році до 0,9% у 2015 році.

Ще більш невтішні показники у аграрному секторі України: кредити сільськогосподарським підприємствам видаються під ще вищі, порівняно з промисловістю, відсотки. Бо наші комерційні банки у такий спосіб мінімізують свої ризики: сільське господарство (зокрема, рослинництво) має сезонний цикл, і, вклавши гроші навесні, підприємці-аграрії змушені чекати їх повернення лише в осінньо-зимовому періоді… Намагання держави частково компенсувати відсоткові ставки через відповідні програми мали лише частковий успіх і принципово не вплинули на нестачу доступних кредитів для виробників сільськогосподарської продукції.

Виходячи саме з цих факторів Олесь Довгий і вніс згаданий вище законопроект, який, упевнений він, посприяє припиненню падіння у безодню української економіки і створить передумови до стимуляції економного зростання. Нардеп підтримує саму ідею штрафів, бо вони стимулюють вихід підприємств із тіні у трудовій сфері. Адже, взяття людину на роботу на "мінімалку" вже суттєво підвищує суму сплачуваного податку. Але штрафи, як міра відповідальності, не має бути такою, що враз здатна призвести до закриття підприємства.

Зокрема пропонується:
 • знизити штрафи за допуск до роботи працівників без оформлення трудового договору, оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, та виплати заробітної плати без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків з 30-кратного розміру мінімальної заробітної плати (96000 грн.) за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення – до 10-кратного (32000 грн.);
 • порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, більш, як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі з 3-кратного (9600 грн.) до розміру 1-ї мінімальної заробітної плати (3200 грн.);
 • недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці з 10-кратного розміру мінімальної заробітної плати (32000 грн.) за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення до 3-кратного розміру (9600 грн.);
 • недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України "Про військовий обов’язок і військову службу", "Про альтернативну (невійськову) службу", "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" з 10-кратного розміру (32000 грн.) мінімальної заробітної плати за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення до 5-кратного розміру (16000 грн.).

Крім того, законопроект передбачає виключення абзаців 6 та 7 частини другої статті 265 Кодексу України "Про працю" щодо фінансової відповідальності юридичних осіб за недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні (сьогодні штраф за цю провину складає 320 тис. грн.). Одночасно передбачається посилення відповідальності для посадових осіб, які вчинили правопорушення щодо недопущення проведення перевірки. Такий підхід потрібен, аби стимулювати відмову від корупційних дій посадових осіб. Бо нинішня схема величезних штрафів призводить до того, що підприємству вигідніше домовитись за половину суми "на місці". Та й інспектори не замотивовані принести гроші у державну скарбницю, бо їх заохочення від цього не зміниться, на відміну від хабаря, який одразу, скажімо так, потрапляє за адресою.

За задумом нардепа, у його законопроекті міститься своєрідний механізм, який стимулює роботодавців грати за правилами і не змушувати шукати шпарин, як їх обійти. І провідним чинником тут виступає не острах драконівських штрафів, а невідворотність покарання. Причому – справедливого.

І не слід забувати, що саме такі неадекватні штрафи віддаляють Україну від цивілізованої Європи і наближають її до тоталітарних країн. Чим це все закінчується – ми знаємо і з досвіду, і з історії.

Підсумовуючи, можна сказати, що законодавча ініціатива Олеся Довгого, у комплексі з іншими подібними законами, дозволить Україні за рівнями економічного розвитку та добробуту її громадян наблизитись, хоча б, до рівня згадуваних вище Румунії та Болгарії. А вже тоді – і Австрію можна брати за взірець.

Для того, щоб залишити коментар, увійдіть на сайт через свій профіль у одній з соціальних мереж:

Інформація
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.
 • llarus Сьогодні, 09:54
  Мер нагадав, до 1 квітня місто має сяяти чистотою. А у самого очі такі сумні-сумні 2
  llarus-фото
  До цього часу всі градоначальники міста намагалися його зробити чистіше, може у когось і не виходило, але такого "срачу" навесні 2017 місто ще не бачило. І дивлячись на це одна організація, яка надає нам струм, обрізавши дерева під стовбами нагло за.рало всі двори в районі Площі навіть за собою не прибравши. Що свідчить про "повагу" організації до мешканців та влади.
 • Filya14 27 березня 2017
  Мер нагадав, до 1 квітня місто має сяяти чистотою. А у самого очі такі сумні-сумні 2
  Filya14-фото
  А как же невиданные до сих пор доходы в местный бюджет????
 • ew2gi 27 березня 2017
  АФИША: ВИА "Лейся песня" в Светловодске (РОЗЫГРЫШ БИЛЕТОВ!) 1
  ew2gi-фото
  Цирк на дроте))) Никакого Домина не было в ВИА, который приезжал к нам в 70-х, я на концерте был. "Лейся песня" существовал с 74 по 85 год.
 • Засранетц 22 березня 2017
  Лікуватися треба і замовнику, і виконавцю робіт — вирішив віце-губертатор на розвалинах інфекційного ... 1
  Засранетц-фото
  Не тяжело догадаться. что будет с жилыми многоэтажками, когда и их ресурс исчерпается без капремонтов. "Коммуняцкая" эпоха уходит вместе с наследием. Инфекционка - символ уходящей эпохи и борцов с прошлым wink
 • Засранетц 22 березня 2017
  Перші п’ять годин XXXIV сесії позначилися «проривом» учасників АТО до виконавчого комітету міської р ... 1
  Засранетц-фото
  21-річний хлопчина з шевроном "Правого сектору", заступивши на трибуну, в серцях кинув, що сюди варто було би прийти з автоматами…

  Тут расклад такой, что не только этот юный молодец в АТО побывал, и не только он может прийти с автоматом. И многие, у кого этот самый автомат есть, могут с его мнением не согласиться. Такую ситуацию никто не просчитывал?

  Ну, а сам сценарий балагана теперь более или менее стал понятен, и чести не делает никому. Вообще никому.
 • Tyler 22 березня 2017
  Прозорість влади скоро буде такою, що нею можна буде вікна склити 1
  Tyler-фото
  Ну тут хоч посилання є, а то у Степанця мало того, що текст недолугий, ще й посилань немає. Не зрозуміло де ті оновлення шукати.
  Презентували нові можливості сайту, а по факту показали декілька сайтів.
  Сам сайт svmisto.com.ua начебто в 90-хх зроблений: синій текст з тінню на жовтому – це жах. Прочитати неможливо. Я розумію що патріотичні кольори, але ж геть не читабельно. Розділ Опитування невідомо навіщо існує, якщо там немає ніякого опитування. Чому б його не приховати за відсутності опитувань, і відображати лише за потреби. Наскільки мені відомо DLE таке уміє.
  Пошук розташований аж десь у середині сторінки, тобто якщо треба щось знати, то спочатку полистай туди-сюди, знайди малесеньке та непримітне поле, і можливо щось знайдеш.
  Кнопка "нагору" теж в такому місці, що не одразу й знайдешь. 2017 рік надворі, зручних скриптів для цього хоч відбавляй.
  Зайшовши на сайт з телефону і не відразу зрозумів що це той же сайт: текст накладається один на один, відступів від картинок немає, великі фото вилазять за рамки екрану, форма авторизації у DLE пів екрану займає (незрозуміло навіщо вона мені взагалі). Краще б відразу вантажилася повна версія сайту, аніж така як зараз.
  У деяких розділах старіші новини стоять перед новішими, поки не покрутиш, не придивишся, не зрозуміло що там і де додалося.

  розділ "Публічна інформація", який, щоправда, перебуває у стадії доопрацювання, у відкритому доступі міститиме документи та рішення, як виконкому, так і міськради.

  Тут дійсно є над чим попрацювати. Ну як мінімум email зробити посиланням, чи я повинен його руками вводити у 2017(!!!) році?
  Що заважає зараз викладати своєчасно усі документи та рішення, як виконкому, так і міськради, як того вимагає закон ще з листопаду 2015. Адже документи ведуться не від руки на папері.

  як і "Громадський бюджет"

  Дуже цікавий розділ, остання новина аж від серпня 2016(!).

  Корисним (для гаманця) можна вважати модуль "Реєстр ліків"

  Просто віджет з гуглодоку? Ну ок, хоч щось. Хоча ходять чутки що там окрім дати нічого не змінюється. Завантажив собі документ, перевіримо наступного місяці. І ще одне, знову ж таки, з мобільного переглядати віджет м’яко кажучи незручно, а от просто подивитися документ немає можливості, бо доступ заборонений. Чому б не розшарити сам документ на читання, не через віджет, щоб можна було нормально переглядати і на мобільних пристроях, також можна було б і на сайт міськради додати.

  "Дефекти ЖКГ" у яких кожен зареєстрований містянин може залишати щось таке, що його не влаштовує у комунальній сфері.

  Заявка 1524: Резолюція «У 2017 році, міський голова Валентин Козярчук має намір, при наявності фінвнсування, повністю модернізувати фасад адмінбудівлі.», але статус вже «виконано». Але ж у резолюції написано, що заявку не те що не виконано, а навіть немає впевненості у тому, що її взагалі буде виконану. Але галочку «ми молодці» собі вже поставили.
  Заявка 1223: тут навпаки, виконана, але статус відкрита.
  А от у заявці 2235 жаліються що заявку 1932 спіткала та ж доля що й 1524 – Закрили, але по факту нічого не зроблено.
  Заявка 1952 відкрита ще у січні. Я певен що сміття вже вивезли, але заявку ще навіть у роботу ніхто не узяв. Хоча, можливо та купа сміття досі і лежить там.
  Слабенько модеруєте

  Далі чиновник зупинився на "Єдиній системі місцевих петицій"…

  А чім не влаштував розділ "Петиції" на Розумному місті?

  Тож, варто припусти, що svmisto.com.ua стане вірним путівником для світловодців у бюрократичних коридорах.
  Ні, не стане. У тому вигляді і з такою якістю наповнення контентом як зараз, не стане.
 • Tyler 22 березня 2017
  «Світловодська спілка воїнів АТО» на сесії міської ради диктує свої умови (ДОПОВНЕНО, УТОЧНЕНО) 5
  Tyler-фото
  Цитата: Засранетц
  Чем, кстати, хоть балаган закончился?

  Ввели 2х. Вообще интересная позиция у этих "воинов": это полемика, нам в этом разбираться не интересно и не хочеться, а в выконком хочется.
 • Засранетц 22 березня 2017
  «Світловодська спілка воїнів АТО» на сесії міської ради диктує свої умови (ДОПОВНЕНО, УТОЧНЕНО) 5
  Засранетц-фото
  Вот так вот, пришли и "потребовали" ввести самих себя в исполком! Т.е. завтра может прийти на заседание сельсовета Спилка шахматистов, футболистов и прочих баскетболистов, и "потребовать" то же самое?! Слава всему на свете! Чем, кстати, хоть балаган закончился?
 • mvasenko86 22 березня 2017
  «Світловодська спілка воїнів АТО» на сесії міської ради диктує свої умови (ДОПОВНЕНО, УТОЧНЕНО) 5
  mvasenko86-фото
  Героям Слава!
  Пацаны вами пользуются в грязных политических (лично своих) корыстных играх!!! Вам сказали нужно 4 провести, а зачем четыре? - да чтоб у Козярчука на виконкоме большинство было! Сейчас нет - ему не хватает 4 голоса чтобы диктовать свои указы... Реально вас жалко!
  Отдельный вопрос о детях которые стояли на улице с флагами "Азов" - никто не обратил внимания? Можно ли у нас привлекать детей к таким акциям? сомневаюсь что те девчонки стояли за "идею") Позор тем кто их использует!!!

Top