Субота, 19 серпня 2017
Релігія

Хрещення Господнє: історія та традиції святкування

Хрещення Господнє: історія та традиції святкування
19 січня православні християни та греко-католики відзначають велике християнське свято — Хрещення Господнє, або як його називають у народі, Водохреще. Цього дня завершується цикл новорічно-різдвяних свят, що розпочався на Різдво, 7 січня.
Це свято має велике значення для кожної віруючої людини, адже Хрещення Іоанна Хрестителя було символічним, і означало те, що як тіло омивається і очищається водою, так і душа людини, яка покаялася і увірувала у Спасителя, буде очищена від усіх гріхів Христом.

Історія свята
По досягненні 30-річного віку Ісус Христос прийняв Хрещення від Івана Хрестителя в річці Йордан. Було це у 15-ий рік правління римського імператора Тиверія. Саме тоді Іван, син священика Захарії, по навіянню Божому пропонував на околицях річки Йордан хрещення покаяння для прощення гріхів зі словами: "Покайтесь, бо наблизилось Царство Небесне".

Разом з юдеями христитися до Івана прийшов Господь Ісус Христос, але Іван вважав себе недостойними хрестити Того, Хто не потребує покаяння, і говорив Йому:

"Мені потрібно хреститись від Тебе, а Ти приходиш до мене?"


Та Ісус відповів:

"Залиш, бо так нам належить виконати написане в Законі і показати приклад людям" (Мт. 3, 14-15).


Після цього Христос зайшов у річку Йордан і прийняв хрещення від Івана, а коли вийшов на берег, то з небес почувся голос Бога-Отця, який назвав Ісуса своїм Сином. І у той же час на Нього зійшов Святий Дух в образі голуба. Звідси ще одна назва свята — Богоявлення.

Православні та греко-католики вважають, що саме це свято засвідчує таїнство Святої Трійці, адже в цей день людству з’явився Бог у трьох іпостасях: Бог Отець у голосі, Син Божий у плоті, і Дух Святий у вигляді голуба. Про це свідчать всі чотири Євангелія:

"І сталося тими днями, прийшов Ісус з Назарету Галілейського, і від Івана хрестився в Йордані. І зараз, коли Він виходив із води, то побачив Іван небо розкрите, і Духа, як голуба, що сходив на Нього. І голос із неба почувся: Ти Син Мій Улюблений, що Я вподобав Його!" (Мк 1:9-11)


Традиції святкування
На згадку того, що Спаситель Своїм Хрещенням освятив воду, у день Хрещення Господнього, 19 січня, а також напередодні, 18 січня, здійснюється велике освячення води: у церковних сосудах, а також в усіх водоймищах — річках, озерах або інших місцях, звідкіля беруть воду. Вважається, що саме о цій порі вона набуває особливих, цілющих властивостей, здатних освятити душу і тіло людини.

Освячена 19 січня вода називається Агіасмою (святинею). Вона має властивість залишатися свіжою і не псуватись упродовж цілого року. Цю святиню Церква використовує для освячення храмів, домівок, плодів і всяких речей, а вчені і досі не можуть пояснити цього феномену. Її дають пити тяжкохворим. Віруючі християни з глибокої давнини мають звичай брати цю воду для свого домашнього використання і зберігають її поруч зі святими іконами.

Також у день Хрещення існує давній звичай купатися в ополонці, аби вилікуватися від усіх недугіи. Відбувається це у спеціально підготовленому місці, після того як священик з молитвами освятить воду в ополонці, триразово опускаючи в неї срібний хрест. А вже потім, бажаючі занурюються у воду з головою три рази, хрестячись і вимовляючи слова молитви. Сенс обряду в тому, що віруючі готові піти за Христом, приймаючи хрещення і християнську віру. Але він є виключно добровільним. Купатися в ополонці чи ні — це вільний вибір кожної людини. А от поститися напередодні свята треба обов’язково, утримуючись і від риби, і від олії.

Після Водохреща, за традицією, у наших пращурів розпочинався новий весільний сезон, який тривав аж до Великого посту. Це був час веселощів і дозвілля.
Для того, щоб залишити коментар, увійдіть на сайт через свій профіль у одній з соціальних мереж:
Інформація
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.
 • Filya14 15 серпня 2017
  Хто кому має поступитися дорогою — весільний кортеж катафалкові з труною, чи катафалк з труною весіл ... 2
  Filya14-фото
  Вот такая правда жизни. Роддом всегда напротив морга или морг напротив роддома.
 • Засранетц 14 серпня 2017
  «Паспортна історія» Саакашвілі мовою фактів 1
  Засранетц-фото
  По идее, и тот кто подпись поставил о предоставлении гражданства носорогу, тоже должен выгрести по наглой шоколадной хлеборезке!
 • Интеллигентный человек 14 серпня 2017
  «Я міг би випити море, Я міг би стати іншим, Вічно молодим, вічно п'яним...» 1
  Интеллигентный человек-фото
  Замечательный пост, очень правильный и нужный. Хотелось бы
  , чтобы подобные посты появлялись чаще, и на местном Светловодском сайте "Светловодск информ", и на местном городском телевидении ))
  Или на сайте "Светловодск информ", в виде телевидения ))

  А если учитывать то, что ситуация с психологическим возрастом в Мире сегодня критическая)) а в Светловоске она просто катастрофическая))) то подобные посты и видеосюжеты могут быть весьма и весьма полезны и востребованы ))

  Мне вспоминается по этому случаю ( в контексте данного поста) один замечательный фильм который называется "Идиократия",и который отвечает на простой и востребованный вопрос:"Почему в мире столько идиотов"?)) Этот фильм Вы без труда, уважаемые читатели данного поста,сможете найти в интернете ( в частности в Ютубе ) и посмотреть если не весь фильм, то хотя бы его трэйлер..;) Идиократия - это фильм который, как бы в шутку, ну на самом деле всерьез, отвечает на вопрос: "Почему в мире столько идиотов"?))

  Вцелом, считаю что подобные беседы, в том числе и в видеоформате, были бы весьма востребованы и полезны для нашего города ))
  Уважаемая Валентина, если у Вас появится такое желание, но не найдётся достойного собеседника, я буду с радостью готов составить Вам свою скромную просветленную компанию )) ,) Думаю, усi Свiтловодцi, були б у захватi ..;)

  Можете считать это приглашением )
 • cergiv city 12 серпня 2017
  Сорокова сесія Світловодської міської ради підтвердила – криза міської влади поглиблюється 1
  cergiv city-фото
  А маємо ми те, що маємо, не прийшли на вибори от і вибрали аби кого, а вони як ті лебідь рак і щука..., а віз і нині там.
 • Filya14 11 серпня 2017
  ТІ Україна закликає громадськість повідомляти про корупцію в тютюновій сфері 1
  Filya14-фото
  У листі слід вказати конкретні факти корупції або конфлікту інтересів, прізвища, місце ситуації та інші релевантні обставини, а також свої контакти, принаймні адресу електронної скриньки.
  Джерело: http://svetlovodsk.com.ua/11066-t-ukray
  ina-zaklikaye-gromadskst-povdomlyati-pr
  o-korupcyu-v-tyutyunovy-sfer.html

  Основная задача TransparencyInternational Україна сбор личных данных.
 • editor 11 серпня 2017
  Управління освіти — «ракова пухлина» чи гордість міста? 5
  editor-фото
  Друзі, дякую всім, хто відгукнувся на мій матеріал. Зачепило багатьох, значить написано про те, що й турбує багатьох. Як завжди підтягнулися і ті, хто не має жодного стосунку до теми, але дуже хоче "поставити на місце" журналіста, прочитавши між рядків моїх запитань аж занадто багато. 1 місце у рейтингу підспівувачів міського голови, безперечно, посіла дівчинка з Кременчука - Анастасія. Дякую тобі за увагу до видання і до мене особисто. Думаю, що твоє "орево" належним чином оцінено замовником. Тішся цим. Далеко підеш. Можеш і далі відволікатися від роботи (якщо вона у тебе є), пиши. Я ж припиняю спілкування з невихованою дівчинкою.
 • Filya14 11 серпня 2017
  Управління освіти — «ракова пухлина» чи гордість міста? 5
  Filya14-фото
  Реформаторы мэры приходят и уходят, а Г. Ю. всегда остается. Так держать.
 • Krivodub 11 серпня 2017
  Управління освіти — «ракова пухлина» чи гордість міста? 5
  Krivodub-фото
  Как не пыталась много лет откачать Щербина своего хозяина Валентина, а последствия всё равно все видят... Козярчука не вылечишь уже товарищи, это было понятно большинству жителей города изначально, не нужно тратить время, не долго ему осталось с такими подходами ко всему и ко всем
 • Юлія Тодосієнко 11 серпня 2017
  Управління освіти — «ракова пухлина» чи гордість міста? 5
  Юлія Тодосієнко-фото
  Прикро, що очільник міста, який має дбати про всю громаду, так образливо говорить про освітян . І хоча він називає "раковою пухлиною" управління освіти, але ж і там працюють педагоги-методисти, люди з великим досвідом роботи, які не тільки керують, а й допомагають вчителям бути в курсі всіх інновацій. І якщо освіта міста має позитивний результат в роботі, то , мабуть, керівництво на своєму місці.

Top